MOBILNY PUNKT WYPOŻYCZANIA KAJAKÓW W PĘZINIE

DNI STARGARDU 2017 – 24 CZERWCA 2017 ROKU „OTWIERAMY” NAJNOWSZĄ KAJAKOWĄ PRZYSTAŃ NA POMORZU ZACHODNIM ! Z okazji powstania przystani na ul. Żeglarskiej (dawna pralnia wojskowa), zbudowanej z budżetu obywatelskiego organizujemy święto kajakowe 🙂 W tym dniu nie tylko umożliwimy spływanie Iną i Krąpielą, ale również będzie istniała możliwość wypożyczenia kajaka na przystani. Szczegóły na http://www.kajakowystargard.pl/?page_id=259

NAJBLIŻSZA DATA DZIAŁALNOŚCI PUNKTU W PĘZINIE – 30 września 2017 ROKU. Punkt będzie działał przy minimum 4 opłaconych kajakach. Jeśli chcesz zorganizować spływ w innym terminie, skontaktuj się z nami. Jednak z powodu malej ilości wody, rzeką spływa się wiosną i jesienią.

Aby umożliwić Wam poznawanie uroków meandrującej i pięknej rzeki Krąpieli, będziemy prowadzili specjalnie dla Was Mobilne Punkty Wypożyczania Kajaków. Już nie musicie martwić się o koszty transportu ! Zrobimy to za Was, zbierzemy chętnych, przyjedziemy na miejsce zbiórki i wypożyczymy kajaki. Rzeka na odcinku Pęzino – Strachocin, jest rzeką płynącą głównie w terenie zalesionym. Posiada wartki nurt, kamienne bystrza, sporo zwalonych drzew, kilka przeniosek kajaków na starych pozostałościach młynów i jazie w Strachocinie. Właśnie z tego powodu wiemy, że musimy się trochę pomęczyć a rzeka przeznaczona jest raczej dla osób z doświadczeniem kajakowym. Po przeniosce w Strachocinie, rzeka nas rozleniwi, ale mogą zdarzyć się jakoweś przeszkody. Po dopłynięciu do Iny, spływamy do Stargardu. Płynąc wzdłuż murów obronnych dopływamy do jazu. Przybijamy około 80-100 metrów przed jazem po prawej lub lewej stronie i wyciągamy kajaki. Uwaga na szybki nurt, gdy jaz jest otwarty-prosimy zachować bezpieczną odległość. Nasz spływ możemy zakończyć w dwóch miejscach, co będzie również zależne od czasu pokonania odcinka Pęzino-Strachocin jaz. Możemy go podzielić na 2 etapy:

 1. Etap 1 – Pęzino-Strachocin jaz na małej elektrowni wodnej. Kończymy po lewej stronie i wychodzimy po schodkach. Przenosimy kajaki po kładce nad Krąpielą. Odbiory kajaków w godzinach 16:30-17:30. Długość odcinka 14.15km. W razie „W”, przewieziemy do Stargardu za drobną dopłatą.
 2. Etap 2 – Strachocin-Stargard jaz spiętrzający to odcinek dość łatwy i możemy go pokonać mając jeszcze 1-1,5h zapasu. Płyniemy Krąpielą do Iny, i następnie do Stargardu. Odbiory kajaków w godzinach 18:30-20:00 – przy garażach. Długość odcinka 6.15km

Do Waszej dyspozycji są kajaki 1 i 2 osobowe, oraz kajaki rodzinne 2+dziecko (max. do 6 lat). Atutem naszej wypożyczalni, jest spływanie indywidualne, swoim tempem i w gronie swoich znajomych. Ważne, aby w określonych godzinach dotrzeć na metę spływu. Nie gwarantujemy wody w rzece 🙂

Nasz punkt mobilny umiejscowiony będzie w Pęzinie, przy moście nad rzeką Krąpielą od godziny 8:30 do godziny 9:15. Dojazd w zakresie własnym – można przyjechać pociągiem lub autobusem, dojście około 10 minut. Z punktów końcowych, nie gwarantujemy transportu uczestników. Zakończenie spływu w Stargardzie przed jazem spiętrzającym od 18:30 do 20:00. Długość trasy 20.30km.

Koszt wypożyczenia kajaka wynosi jedyne 60,00.

JAK SKORZYSTAĆ Z NASZYCH USŁUG ?

 1. Dokonaj rezerwacji kajaka (kajaków), wysyłając zgłoszenie rezerwacyjne na nasz e-mail biuro@kajaki.szczecin.pl . Ważne jest to aby w tytule mejla zapisać; PUNKT PĘZINO-DATA. W treści mejla podajemy informację rezerwacyjną np. „Proszę o rezerwację 3 kajaków, w tym jeden kajak dwuosobowy, jeden kajak rodzinny i jeden kajak jednoosobowy oraz 5 worków wodoodpornych i 8 etui wodoodpornych. Osobą kontaktową jest Jan Nowak telefon 501036860”. Dodatkowo należy podać; Imię i nazwisko, wiek, miasto/miejscowość, wszystkich osób, ilość worków wodoodpornych (10,30,50L),  ilość etui wodoodpornych, informację o wieku dziecka w przypadku kajaka 2+1.
 2. Poczekaj na naszą odpowiedź potwierdzającą rezerwację, wraz z podaniem informacji odnośnie dokonania przelewu bankowego. Po wykonaniu przelewu, wyślij do nas potwierdzenie. W momencie zaksięgowania wpłaty, wpisujemy na listę rezerwacyjną, na niniejszej stronie.
 3. Zapoznaj się z regulaminem korzystania ze sprzętu kajakowego Wikinga, do którego przestrzegania zobowiązujesz się w momencie dokonania wpłaty rezerwacyjnej.
 4. Nie zapomnij zabrać dowodu osobistego, który posłuży do podpisania umowy wypożyczenia sprzętu w dniu startu. Warto, aby na każdy kajak była oddzielna umowa – wzór umowy. Przyjedź na most drogowy w Pęzinie, podpisz umowę, pobierz sprzęt i spłyń do mety.

POCZĄTEK SPŁYWU W PĘZINIE

KONIEC SPŁYWU JAZ STRACHOCIN

KONIEC SPŁYWU STARGARD JAZ

TRASA SPŁYWU:

 1. START Pęzino most drogowy most na drodze Pęzino-Krąpiel. Wodowanie kajaków – 0.00
 2. mostek – 0.55
 3. most kolejowy linii Stargard Szczeciński-Kalisz Pomorski – 0.60
 4. Ulikowski Potok (z prawej strony) – 4.50
 5. kolonia Ulikowo (Bębnikąt) most drogi Sułkowo-Strachocin, przenioska, bystrze po starym młynie w Bębnikącie – 8.55
  polana leśna, można biwakować na dziko – 10.20
 6. MEW – nie ma możliwości płynięcia. wyjście po lewej stronie rzeki, w miarę łatwe po betonowych schodkach i przenosimy kajaki po mostku przed jazem. Koniec etapu 1. Płynąc dalej, przechodzimy wzdłuż elektrowni wodnej i wodujemy się za nią. Jeśli uda się, można zwodować się za jazem i płynąć drugim korytem Krąpieli (końcówka płytsza i zarośnięta). Możliwość zakończenia spływu – 14,15
 7. most drogowy drogi krajowej nr 20. Zaraz za mostem przez rzekę przeprowadzona jest bardzo nisko rura, przy niskich stanach wody konieczność przeniesienia kajaka – 14,55
 8. most lokalnej drogi – 16,56
 9. ujście Krąpieli do Iny – 17,10

DALEJ INA

 1. Most kolejowy linii Szczecin-Gdańsk – 18,60
 2. Most drogowy ul. Wiejska. Dalej mostek Parkowy – 19.30
 3. Most ulicy Kazimierza Wielkiego. Po chwili wypływ Kanału Młyńskiego, lewa strona – 20,10
 4. Jaz i przepławka „Stargard”, łatwe wyjście po prawej stronie,, po lewej trochę trudniejsze. Tutaj kończymy nasz spływ Krąpielą i Iną. UWAGA – przy wysokim poziomie wody i otwartych grodziach bardzo szybki nurt. Odbiór kajaków od strony garaży (lewa strona) – 20.30

LISTA REZERWACJI 30.04.2017r.:

 1. Balcerak – 1 kajak
 2. Ślaski – 1 kajak – wpłata TAK
pkr

InaIna

Ina
Ina
InaInaIna
Ina

Ina

Ina
Ina
Ina
Ina
Ina

Ina

Ina
Ina

Ina
Ina

Ina

Ina
Ina
Ina
Ina
Ina

OPIS KRĄPIELI

Rzeka Krąpiel (Krępiel), jest na pewno jedną z piękniejszych rzek naszego regionu. Jest prawym dopływem Iny o długości blisko 70 kilometrów. Jednak do turystyki kajakowej, najczęściej wykorzystuje się odcinek od Pęzina o długość około 17km. Wyżej, nasze kajakowanie będzie ekstremalne i pełne przygód, jedynie przy wyższym stanie wody. Do Pęzina, bez problemu dojedziemy pociągiem lub autobusem, co umożliwia zorganizowanie w ciągu roku 2-3 Mobilnych Punktów Wypożyczania Kajaków, jak i na udane spływy do Stargardu.Krąpiel, zaliczana jest do rzek górskich. Tworzy liczne i malownicze meandry. W swoim najpiękniejszym odcinku płynie przez Dolinę Krąpieli stanowiącą specjalny obszar ochronny siedlisk. Ten odcinek doliny wyznaczony został do ochrony w formie obszaru – ‚Natura 2000 Dolina Krąpieli’. W tym rejonie rzeka płynie przez głęboko wciętą, krętą doliną o stromych zboczach sięgających ponad 20 metrów. Rzeka w Dolinie ma piaszczysto-kamieniste dno, o dużej czystości wody oraz silnym uciągu. Głębokość rzeki zależy od obszaru, przez który przepływa i waha się miejscami od 0.5m latem do 3m zimą w najgłębszych dołkach.

Już na pierwszy rzut oka, stając przed nią poczujemy się jak w górach – liczne zatoczki, wartki prąd, bystrza oraz przejrzysta woda. Do tego płynąc kajakiem, możemy podziwiać podwodne życie troci, pstrągów, kleni, miętusów, okoni … . Jednak nie ma nic za darmo. Rzeka nadaje się do spływu, przy wyższym stanie, dlatego też rzadko spłyniemy nią latem. Na spływających czekają bystrza, zwalone drzewka, pozostałości młynów, więc warto przygotować się na kilka przeniosek. Należy uważać również na duże kamienie, znajdujące się w nurcie rzeki. Kłopoty sprawia nam również wartki nurt rzeki, jednak wszystkie wysiłki rekompensuje nam piękna i dzika przyroda. Końcówka Krąpieli jest spokojna, ale zarośnięta łozami. Spływ kończy się na terenie Stargardu przed jazem po prawej lub lewej stronie – tutaj musimy uważać na wartki nurt Iny, gdy jaz jest otworzony i zachować bezpieczną odległość.

ATRAKCJE NA SZLAKU:

 1. Chociwel – Gród pomorski w X–XII w. Prawa miejskie otrzymał w 1338 roku jako własność rodu Wedlów. Od 1648 pod panowaniem Brandenburgii. Zachowany dawny układ urbanistyczny. Do najciekawszych obiektów należy Kościół Matki Boskiej Bolesnej – budowla gotycka z XV w. Pierwszy kościół zbudowano w Chociwlu w 1124 r. Budowę obecnego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej rozpoczęto w roku 1408, a ukończono w 1460. Ostatni proboszcz rzymskokatolicki przed reformacją Paulus Kitzmann objął obowiązki w roku 1489. W roku 1530 siły zbrojne reformacji z Dobrej i Stargardu wypędziły ostatniego proboszcza, który uszedł do Marianowa. W roku 1945 kościół objęli ponownie katolicy. Od tego czasu duszpasterstwo prowadzą księża Chrystusowcy. Znajdziemy również zabytkowy dom młynarza, zabytkowy cmentarz żydowski, fragmenty murów obronnych, pałac przy ul. Kołat 3, wybudowany w latach 60. XIX wieku, przebudowany na przełomie XIX/XX wieku oraz w okolicy liczne ślady budowanej od lat przedwojennych tzw. Berlinki, łączącej Berlin z Królewcem.
 2. Pęzino – W X-XI w. gród strażniczy. Osada została darowana przez Barnima I w XIII w. templariuszom, następnie należy do joannitów, rodów: Borków i Puttkamerów. We wsi do ciekawostek zaliczymy; późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XV-XVI w., przebudowany w XX w., posiada ozdobny szczyt oraz renesansowe epitafia. Największą atrakcją jest zamek sięgający swymi początkami końca XIV w. Na początku XVII w., rozbudowany o skrzydło zachodnie (renesansowe). W 1657 podczas pogoni za Szwedami zatrzymał się tu hetman Stefan Czarniecki. Obiekt został rozbudowany w połowie XIX w. o nowe skrzydło zwane neogotyckim. Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach trzydziestych XX w. Wieża na planie kwadratu, wyżej cylindryczna. Wokół zamku znajduje się park z XIX w. z pomnikami przyrody: 11 dębów szypułkowych oraz cyprysik błotny.
 3. Stargard – z jego słynnym systemem fortyfikacji, składających się ze średniowiecznych murów miejskich wraz z 9 bramami i basztami, a także wpisaną na listę UNESCO ogromną gotycką kolegiatą, średniowiecznym ratuszem oraz innymi bezcennymi zabytkami. Miasto znajduje się na europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na terenie Starego Miasta oraz w jego okolicy, znajdują się 22 zabytki. Można je zwiedzić szlakiem miejskim.

Zapraszamy do poznawania rzeki Krąpieli z kajaka. Idealnie nadaje się na spływanie jedno i wielodniowe. Dowieziemy również kajaki, wiosła, kamizelki i Wasze bagaże we wskazane miejsce. Jednorazowo przewieziemy do 14 sztuk kajaków. Punkty wodowań, to między innymi Chociwel, Pęzino. Kajaki odbierzemy w Strachocinie lub w Stargardzie na jazach spiętrzających. Dla upartych pojedziemy na każdy most drogowy w biegu rzeki 🙂 .

Rzeka Krąpiel w naszej ofercie, to głównie spływy na zlecenia oraz Mobilne Punkty Wypożyczeń Kajaków wiosną i jesienią, o których informujemy na bieżąco na naszej stronie.
KRĄPIEL 17,10km trasy kajakowej

 1. Chociwel, miejsce wodowania łąka przy ul.Parkowej, w pobliżu oczyszczalni – 51.60
 2. Okra – 49.20
 3. most kolejowy – 50.15
 4. Okra – 49.20
 5. most drogowy – 41.80
 6. jaz z mostem – 36.70
 7. połączenie kanału Ulgi – 36.56
 8. Sokola – 35.10
 9. jaz spiętrzający – 34.70
 10. most – 34.30
 11. most – 32.66
 12. jaz spiętrzający – 32.25
 13. most drogowy – 32.16
 14. most drogowy – 31.15
 15. most kolejowy – 31.10
 16. dopływ Krępa – 29.70
 17. mostek – 29.60
 18. Stara Krąpiel (z lewej) – 28.70
 19. Stara Krąpiel (z lewej) – 26.30
 20. most drogowy most między Dalewem a Gogolewem (trasa Stargard Szczeciński – Chociwel) – 24.80
 21. most kolejowy most kolejowy ze Stargardu Szczecińskiego do Chociwla – 24.60
 22. most drogowy most na drodze kamiennej z Gogolewa do drogi głównej przez Kolonię Gogolewo – 23.50
 23. most drogowy – 17.40
 24. Pęzinka dopływ – 17.20
 25. START most drogowy most na drodze Pęzino-Krąpiel. Wodowanie kajaków – 17.10
 26. mostek – 16.55
 27. most kolejowy linii Stargard Szczeciński-Kalisz Pomorski – 16.50
 28. Ulikowski Potok (z prawej strony) – 12.60
 29. kolonia Ulikowo (Bębnikąt) most drogi Sułkowo-Sgtrachocin, przenioska, bystrze po starym młynie w Bębnikącie – 8.55
 30. polana leśna, można biwakować na dziko – 6,90
 31. MEW – nie ma możliwości płynięcia. wyjscie po lewej stronie rzeki, w miarę łatwe po betonowych schodkach i przenosimy kajaki po mostku przed jazem. Przechodzimy wzdłuż elektrowni wodnej i wodujemy się za nią. Jeśli uda się można zwodować się za jazem i płynąć drugim korytem Krąpieli (końcówka płytsza i zarośnięta). Możliwość zakończenia spływu – 2.95
 32. most drogowy drogi krajowej nr 20. Zaraz za mostem przez rzekę przeprowadzona jest bardzo nisko rura, przy niskich stanach wody konieczność przeniesienia kajaka – 2.85
 33. most lokalnej drogi – 0.54
 34. ujście Krąpieli do Iny – 0.00

DALEJ INA 3,3km trasy kajakowej.

 1. Most kolejowy linii Szczecin-Gdańsk – 60.00
 2. Most drogowy ul. Wiejska. 10 metrów dalej kolejny most ulicy Obwodnica Staromiejska. Dalej mostek Parkowy. Zaraz za mostkiem po lewej stronie znajdują się schody do rzeki, można nimi wygodnie wyjść, 20 metrów obok znajduje się pub Venecja oraz do sklepu (LIDL) jest ok 100m. Należy udać się w kierunku baru, obejść go wzdłuż płotu, aż do ulicy, po drugiej jej stronie znajduje się sklep – 59.20
 3. Most ulicy Kazimierza Wielkiego. Przed mostem na lewym brzegu znajduje się przyjemna restauracja/kawiarnia z ładnym tarasem nad rzeką. Pod tarasem znajdują się stare betonowe schody, z których można skorzystać przy wychodzeniu z kajaka. Po chwili wypływ Kanału Młyńskiego, lewa strona, można nim popłynąć w celu zwiedzenia części miasta nie wychodząc z kajaka, lecz nie należy nim płynąć z nadzieją przepłynięcia miasta i powrotu do głównego koryta Iny. Kanał na części swojej długości jest podziemny – 58.70
 4. Jaz i przepławka „Stargard”, łatwe wyjście po prawej stronie. Tutaj kończymy nasz spływ Krąpielą i Iną. UWAGA – przy wysokim poziomie wody i otwartych grodziach bardzo szybki nurt. Możemy zwiedzić Stargard – 58.20

Inne akweny na spływy kajakowe w okolicy, do wykorzystania przy spływach na Krąpieli.

 1. Ina – meandrowy zawrót głowy. Prowadzi nas zarówno pośród pól jak i lasami Puszczy Goleniowskiej.

Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronach www.kayak.org.pl, Pomorskiego Krajobrazu Rzecznego, Zachodniopomorskiego Portalu Wędkarskiego, wiedzy własnej.

Comments

comments